تبلیغات
بیرحند(شهر هزار ساباط) - شهدای بیر جند
 
بیرحند(شهر هزار ساباط)
بیرجند نگین کویر
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : مجتبی ملاکی
نویسندگان
نظرسنجی
مطالب سایت در چه حدی استآمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Online User
IranSkin go Up
جمعه 30 دی 1390 :: نویسنده : مجتبی ملاکی
شهید غلامرضا ضابطی
تاریخ تولد :1341
نام پدر :علی اكبر

تاریخ شهادت : 24/6/1364
محل تولد :خراسان /بیرجند / خوسف

طول مدت حیات :23
محل شهادت :كردستان
مزار شهید :خوسف جوار قبر ابن حسام خوسف


غلامرضا ضابطی فرزند علی‌اکبر به سال 1341 در جومیان خوسف از توابع شهرستان بیرجند متولد شد، و دوران ابتدایی را در خوسف به اتمام رساند. سپس تحصیلاتش را تا اخذ مدرک دیپلم در بیرجند ادامه داد.
با دوستان و خویشاوندان بسیار مهربان بود. به پدر و مادرش احترام می‌گذاشت و هرگاه از دست فارغ می‌شد در امر کشاورزی به کمکشان می‌شتافت. پس از تحصیل و گذراندن دوره‌ی آموزش سربازی به همراه لشکر 28 به منطقه‌ی کردستان اعزام شد، مدتها با رشادت و صادقانه در مصاف با دشمن متجاوز شرکت نمود.
او هرگاه از جبهه به مرخصی می‌آمد بیشتر وقتش را صرف کمک به پدر و مادر در امر کشاورزی می‌نمود. هرگاه سخن از جبهه و جنگ پیش می‌آمد دوستانش را به حضور در جبهه دعوت می‌کرد. سرانجام در تاریخ بیست و چهارم شهریورماه سال 1364 در منطقه‌ی کردستان بر اثر تصادف در سن 23 سالگی به فیض عظمای شهادت نایل گشت.
پیکر پاک شهید پس از تشییع در بیرجند، با شکوه خاصی در جوار قبر ابن حسام در خوسف به خاک سپرده شد.منبع:كتاب فرهنگنامه شهدای شهرستان بیرجند جلد 2 صفحه 476


شهید حمیدرضا گلندی


تاریخ تولد :1355
نام پدر :غلام

تاریخ شهادت : 11/4/1375
محل تولد :خراسان /بیرجند /خوسف

طول مدت حیات :20
محل شهادت :دشتك
مزار شهید :گلزار شهدای شهر خوسف


حمیدرضا گلندی فرزند غلام در سال 1355در شهر خوسف بیرجند در خانواده‌ای محروم و مستضعف دیده به جهان گشود دوران ابتدایی را در زادگاهش گذراند سپس تا پایه سوم دبیرستان در بیرجند به تحصیلاتش ادامه داد حمیدرضا به علت مشکلات مالی و تامین معاش خانواده‌اش تحصلی را رها کرد و به امور کشاورزی و کارگری پرداخت .
خلق و خوی خوش حمیدرضا اورا در بین دوستان وآشنایان محبوب کرده بود به انجام فرایض دینی تقید کامل داشت با توجه به شوق و علاقه‌ای که به جمهوری اسلامی داشت برای گذراندن خدمت سربازی وارد نیروی انتظامی شد وی پس از مدت‌ها تلاش و کوشش در مقابله با نوکران بیگانه و اشرار مسلح در تاریخ 11 تیر ماه سال 1375 در منطقه عملیاتی شرق کشور به نام دشتک در سن 20 سالگی براثر ترکیدن لوله نفت خبازخانه و انفجار آن به درجه رفیع شهادت نایل آمد.
پیکر پاکش پس از تشییع با شکوه خاصی در زادگاهش به خاک سپرده شد.منبع:كتاب فرهنگنامه شهدای شهرستان بیرجند جلد 2 صفحه 624شهید مهدی خواجوی
تاریخ تولد :1342
نام پدر :محمد

تاریخ شهادت : 14/11/1362
محل تولد :خراسان /بیرجند /خوسف

طول مدت حیات :20
محل شهادت :قرقری گزیك
مزار شهید :گلزار شهدای شهر خوسف


مهدی خواجوی فرزند محمد در سال 1342 در شهر خوسف از توابع شهرستان بیرجند دیده به جهان گشود. وی دوران کودکی را در خوسف گذراند تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در شهر بیرجند به اتمام رساند و مدتی در کنار پدرش به کار آرایشگری پرداخت.چون در خانواده‌ای متدین و مذهبی رشد نموده بود، در جلسات دعا و مراسم سوگواری ائمه معصومین (ع) حضوری مؤثر داشت در دوران پرشکوه انقلاب اسلامی فعالانه در راهپیمایی‌ها شرکت می‌کرد در شعارنویسی همکاری می‌نمود و از افراد فعال در پخش اعلامیه‌های امام خمینی (ره) به شمار می‌رفت.پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عضویت نیروهای انتظامی درآمد. مدتها در مرزهای شرقی کشور به حراست از سرزمینهای اسلامی ایران مشغول بود و در درگیری با سوداگران مرگ شرکت می‌کرد سرانجام در تاریخ چهاردهم بهمن ماه سال 1362 در منطقه‌ی قرقری گزیک در سن 20 سالگی در درگیری با اشرار مسلح به فیض عظمای شهادت نایل گشت.پیکر گلگون شهید پس از تشییع در شهرستان بیرجند با شکوه خاصی به زادگاهش انتقال یافت و در آنجا به خاک سپرده شد.منبع:كتاب فرهنگنامه شهدای شهرستان بیرجندجلد1


شهید محمدعلی حمامیتاریخ تولد :1345
نام پدر :حبیب

تاریخ شهادت : 12/6/1365
محل تولد :خراسان /بیرجند /خوسف

طول مدت حیات :20
محل شهادت :حاج عمران
مزار شهید :شهر خوسف از توابع شهرستان بیرجند


محمدعلی حمامی فرزند حبیب در سال 1345 در شهر خوسف از توابع شهرستان بیرجند دیده به جهان گشود.دوره پنج‌ساله ابتدایی را در همین شهر به پایان رسانید و سپس به همراه والدینش به کشاورزی پرداخت و زندگی‌اش را از راه بنایی و کشاورزی می‌گذراند. خدمت سربازی را در سپاه پاسداران آغاز کرد و بیش از یک سال همراه لشگر ویژه شهدا به عنوان تکاور در جبهه‌ها حضوری فعال داشت سرانجام در تاریخ دوازدهم شهریورماه سال 1365 در منطقه‌ی عملیاتی حاج عمران و در عملیاتی کربلای 2 در سن 20 سالگی به فیض شهادت نایل آمد.پیکر پاک شهید پس از 5 سال در تاریخ سی و یکم خردادماه سال 1370 توسط گروه تفحص شهدا کشف شد و پس از تشییع باشکوهی در بیرجند به زادگاهش انتقال یافت و در آنجا به خاک سپرده شد.منبع:كتاب فرهنگنامه شهدای شهرستان بیرجند جلد1مزار سلطان ابوالقاسم بن موسی کاظم در نصرآباد

یکشنبه، 13 مرداد هزار و سیصد و هشتاد و هفت


مزار سلطان ابوالقاسم بن موسی کاظم در نصرآباد


در روستای نصرآباد و در محلی که به تخت گاه سلطان معروف بوده است درختی و علمی تکیه بر آن ، قرار داشته که مردم آنجا را تبرک می دانستند و به زیارت و نماز می ایستادند و مراد می گرفتند. تا این که یک نفر از صلحای معروف در خواب دید که سلطان به او فرمود : ای فلان ، در قبله ی درخت ، سرٍ ما فرسوده می شود ، ما را آسوده می سازی یا ما سرٍ خود گیریم. مرد از هیبت از خواب بیدار می شود و آنچه را دیده و شنیده به مردم باز می گوید.


سپس جمعی از بزرگان خوسف به آنجا رفته و زمین را حفر نموده اند ؛ سری با خط عنبرین و گیسوی مشکین ، تر و تازه به خون آلوده ظاهر می شود چنان که گویی در همان وقت از بدن جدا کرده اند. بعد از ظهور این واقعه به فرمان شیخ شمس الدین فرزند ابن حسام ، آن سر مقدس را همان جا در زیر درخت دفن می کنند و تخت گونه ای بر آن می سازند تا اینکه در سال 900 هجری به دستور یکی از بزرگان عمارتی بر آن ساخته شده و مقداری از اراضی و آب ده وقف احیا و نگهداری آن مزار مقدس می شود.


شهید محمد امانداد
تاریخ تولد :1332
نام پدر :غلام رضا

تاریخ شهادت : 16/5/1367
محل تولد :خراسان /بیرجند /خوسف

طول مدت حیات :35
محل شهادت :سقز
مزار شهید : شهر خوسف


محمد امانداد، فرزند غلامرضا در سال 1332در شهر «خوسف» بیرجند دیده به جهان گشود. تحصیلاتش را تا پایان دوره راهنمایی در همان روستا ادامه داد. بعد از خدمت سربازی در اداره مخابرات استان تهران مشغول به کار شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عضویت بسیج سپاه پاسداران درآمد و در سال هزار و سیصد و شصت و هفت داوطلبانه عازم جبهه گشت. سرانجام در منطقه سقز در تاریخ شانزدهم مردادماه سال 1367 در سن 35 سالگی به فیض عظیم شهادت نایل آمد. پیکر پاک شهید پس از تشییع در بیرجند، به زادگاهش انتقال یافت و به خاک سپرده شد.

سخن شهید


پیرو خط ولایت باشید که کمک به نظام کمک اسلام و امام است

منبع:كتاب فرهنگنامه شهدای شهرستان بیرجند جلد 1 صفحه 69شهید احمد كرمانی
تاریخ تولد :1342
نام پدر :حسن

تاریخ شهادت : 4/3/1361
محل تولد :خراسان /بیرجند /خوسف

طول مدت حیات :19
محل شهادت :
مزار شهید :گلزار شهدای بیرجند


احمد کرمانی فرزند حسن در سال 1342 در روستای خوسف از توابع شهرستان بیرجند متولد شد. دوران تحصیلش را تا دیپلم در بیرجند به پایان رساند. او جوانی انقلابی، مؤمن، و فداکار بود.در کارهای خانه به پدر و مادرش کمک می‌کرد و در انجام واجبات و ترک محرمات بسیار جدی بود. با اوج‌گیری انقلاب او نیز به صفوف راهپیمایان و انقلابیون پیوست و در تشکیل جلسات و پخش نوار و اعلامیه‌های حضرت امام بسیار جدی بود.
وی در آزمون تربیت معلم شهید خورشیدی پذیرفته شد و عازم شهرمقدس مشهد گردید. شرکت در جلسات پربار و معنوی در مشهد بر آگاهی و شور و شعور انقلابی او افزود چنان که خود را وقف انقلاب کرد و برای رفتن به جبهه و دفاع از آرمان‌های انقلاب روزشماری می‌کرد.
برای اولین بار از طریق بسیج دانشجویی عازم جبهه‌های نبرد حق علیه باطل شد و در عملیات بیت‌المقدس، تیپ هجده جوادالائمه (ع) خدمه‌ی خمپاره بود و در همان عملیات پس از فتح خونین شهر در چهارم خردادماه سال 1361 در سن 19 سالگی به درجه‌ی رفیع شهادت نایل آمد، اما پیکر پاکش مفقود بود تا این که پس از دو ماه تجسس در عملیات رمضان پیدا شد و پس از تشییع باشکوه در بیرجند در گلزار شهدای این شهر به خاک سپرده شد.منبع:كتاب فرهنگنامه شهدای شهرستان بیرجند جلد 2 صفحه 606


شهید حسن فنودی
تاریخ تولد :1344
نام پدر :غلامحسین

تاریخ شهادت : 5/12/1364
محل تولد :خراسان /خوسف

طول مدت حیات :20
محل شهادت :
مزار شهید :گلزار شهدای شهرستان خوسف


حسن فنودی، فرزند غلامحسین در سال 1344 در خوسف از توابع شهرستان بیرجند در خانواده‌ای مذهبی و متدین دیده به جهان گشود. دوران کودکی و تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را با موفقیت در زادگاهش به پایان رساند. سپس برای ادامه‌ی تحصیل وارد آموزشکده‌ی کشاورزی شد.
در دوران انقلاب با شرکت در جلسات هفتگی و دوره‌های قرآن با انقلاب اسلامی و تفکرات امام خمینی آشنا شد و با روحیه‌ی انقلابی بیشتر وقتش را در خدمت به انقلاب می‌گذراند.
با شروع جنگ تحمیلی او که در دبیرستان کشاورزی محمدیه تحصیل می‌کرد، از طریق بسیج سپاه پاسداران عازم جبهه گردید. 8 بار در صحنه‌های مختلف دفاع مقدس حضور یافت. در عملیات والفجر 3 از ناحیه‌ی دست راست به شدت مجروح شد. چنان که دستش را قطع کردند. اما این نقص عضو نتوانست او را از حضور در جبهه باز دارد.
او با شجاعت تمام بعد از جانباز شدن نیز در چندین عملیات شرکت کرد و در عملیات والفجر 9 در حالی که پیک مخصوص گردان موسی‌بن جعفر (ع) در لشگر ویژه شهدا بود، در تاریخ پنجم اسفندماه سال 1364 در سن 20 سالگی عاشقانه به دیدار معبود شتافت. پیکر پاک او بر دوش امت حزب‌الله و شهیدپرور بیرجند تشییع گردید و به زادگاهش منتقل و در جوار دیگر شهیدان خوسف به خاک سپرده شد.منبع:كتاب فرهنگنامه شهدای شهرستان بیرجند جلد 2 صفحه 558

شهید غلام رضا آبدار

تاریخ تولد :1342
نام پدر :غلام حسین

تاریخ شهادت : 3/1/1361
محل تولد :خراسان /بیرجند /خوسف

طول مدت حیات :19
محل شهادت :بستان
مزار شهید : شهر خوسف


غلام‌رضا آبدار فرزند غلام‌حسین، در سال 1342 در روستای «خوسف» از توابع شهرستان بیرجند، استان خراسان دیده به جهان گشود دوران کودکی و تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش سپری نمود. با شروع حرکت‌های مردمی علیه رژیم طاغوت، غلام‌رضا که نوجوانی بیش نبود به صف انقلابیون پیوست. از آنجا که خطاط و نقاش بود، در کارهای شعارنویسی و پارچه‌نویسی حضوری فعال داشت.
پس از پیروزی انقلاب دلسوزانه به پاسداری از ارزش‌های اسلامی پرداخت. با شروع جنگ تحمیلی داوطلبانه عازم جبهه‌های نبرد حق علیه باطل شد و مردانه جنگید. او که به عنوان بی‌سیم چی تیپ 21 امام رضا خدمت می‌کرد،‌ سرانجام به تاریخ 3/1/1361 در عملیات طریق‌القدس در بستان بر اثر اصابت ترکش خمپاره به پهلو در سن 19 سالگی به شهادت رسید. پیکر پاک شهید پس از تشییع در شهرستان بیرجند به زادگاهش منتقل و به خاک سپرده شد.

وصیت‌‌نامه


«انگیزه من از رفتن به جبهه، خدمت به اسلام بود و سرکوب متجاوز، نه برای شهرت و نه برای مال دنیا، چون هرکس که به جبهه بیاید دیگر نظر به دنیا ندارد، آرزوی من هم پیروزی بوده و دیدار با معبود، چون در جبهه انسان خدا را می بیند».
منبع:كتاب فرهنگ شهدای شهرستان بیرجند


شهید غلامحسین جلالی

تاریخ تولد :1348 
نام پدر :محمد

تاریخ شهادت : 5/11/1365
محل تولد :خراسان /بیرجند /خوسف

طول مدت حیات :17
محل شهادت :شلمچه
مزار شهید :گلزار شهدای خوسف


غلامحسین جلالی، فرزند محمد، در سال 1348 در شهر خوسف و در خانواده‌ای مذهبی و کشاورز پا به عرصه حیات نهاد. دوران کودکی و تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در زادگاهش گذراند در سال اول دبیرستان درس می‌خواند که شور و شوق حضور در جبهه او را از کلاسهای درس به خدمت در مناطق جنگی کشاند دوره آموزش حضور در جبهه او را از کلاسهای درس به خدمت در مناطق جنگی کشاند دوره آموزش مقدماتی را در بیرجند و بجنورد با موفقیت طی کرد. آنگاه از طریق بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عازم جبهه گردید هنوز بیش از 12 روز از حضورش در صحنه‌های نبرد نگذشته بود که در تاریخ پنجم بهمن ماه سال 1365 در منطقه‌ی عملیاتی شلمچه و در عملیات کربلای 5 در سن 17 سالگی بر اثر اصابت ترکش به ناحیه سر به شهادت رسید. پیکر پاک این سرباز اسلام پس از تشییع در شهرستان بیرجند به زادگاهش شهر خوسف منتقل و با شکوه فراوان به خاک سپرده شد.
نوع مطلب : شهدای هشت سال دفاع مقدس بیرجند، 
برچسب ها :