تبلیغات
بیرحند(شهر هزار ساباط) - اماکن تاریخی بیرجند
 
بیرحند(شهر هزار ساباط)
بیرجند نگین کویر
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : مجتبی ملاکی
نویسندگان
نظرسنجی
مطالب سایت در چه حدی استآمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Online User
IranSkin go Up
در اینجا چند اثر مهم و شاخص از دوره های مختلف تاریخی مورد بررسی قرار می گیرند.سعی شده تصویری ازهر کدام وهمچنین موقعییت اثر هم گنجانده شود تا از این طریق دوستان علاقمند از نزدیک بتوانند با آن آشنا شوند.
قلعه پایین شهر
موقعیت : بیرجند – خیابان جمهوری دوره صفوی
این قلعه بر فراز تپه ای مشرف به بافت قدیم بیرجند در منتهی الیه غرب بافت قدیم بیرجند قرار دارد . قلعه دارای چهار برج مدور در چهار گوشه و حصاری بلند در چهار ضلع می باشد . مصالح بنا از خشت و چینه می باشد كه در بعضی نقاط از آجر نیز بطور محدود استفاده شده است . فضاهای داخلی قلعه در گذشته به منظور كشاورزی به طور كامل منهدم شده است . با توجه به سابقه شهر بیرجند و بعضی مدارك بدست آمده قدمت بنای فعلی قلعه به دوره صفویه بر می گردد.

مدرسه شوكتیه
موقعیت : خیابان شهید منتظری ( خاكی ) دوره قاجار
مدرسه شوكتیه در داخل بافت تاریخی شهربیرجند قرار دارد. این بنا تك ایوانی بوده و دارای بخشهای مختلفی می باشد . سر در ورودی بنا دارای طاق جناقی با تزیینات مقرنس می باشد. هشتی ،‌دهلیز ،‌ایوان رفیع ، حیاط ،‌حجره های دور تا دور حیاط ،‌شاه نشین و حمام از متعلقات این بنا است. این بنا دارای دو ورودی در ضلع جنوب و ورودی دوم در ضلع غرب بنا قرار دارد. این بنا در سال 1312 ه.ق به منظور برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم ساخته شده و در سال 1326 ه.ق اولین مدرسه جدید بیرجند در آن تاسیس شده است.

مجموع باغ و امارت اكبریه
موقعیت : بیرجند – انتهای خیابان معلم دوره زندیه – قاجار
این مجموعه شامل باغ ،‌عمارات ، سر در ورودی ، اصطبل ،‌حمام ، خمخانه ،‌بخش اداری ، تالار تشریفات ،‌استخر و غیره می باشد . قدیمی ترین بخش از شرق مجموعه قرار داد بنای شوكت الملك است كه از در زمان شوكت الملك دردو طبقه ساخته شده است، این قسمت اكنون به كتابخانه و حوزه پژوهشی و معاونت گردشگری میراث فرهنگی بیرجند اختصاص داده شده است.
بخش مركزی از لحاظ معماری جالب ترین بخش مجموعه است در دو طبقه ساخته شده كه اكنون به عنوان موزه های باستان شناسی و مردم شناسی استفاده می شود . این بخش دارای میانخانه ، تالار آیینه ، ایوان ستون دار و اطاق های متعدد است . این قسمت از لحاظ تزیینات نیز جذابترین بخش است. بطور یكه دارای تزیینات مقرنس ،‌گچبری و آیینه كاری در داخل و آجر كاری نمای خارجی بنا می باشد. آخرین بخش كه بعنوان بخش اداری ساخته شده درغرب مجموعه قرار دارد و شامل یك راهرو طویل با اطاقهایی در دو طرف است.

باغ و عمارت رحیم آباد
موقعیت : بیرجند – انتهای خیابان مدرس دوره قاجاریه
باغ و عمارت رحیم آباد دار الحكومه اسماعیل خان شوكت الملك در حدود سال 1315 ه.ق بوده است. مجموعه رحیم آباد دارای باغ ، انبار ، بنای ورودی ،‌استخر و غیره عمارت اصلی می باشد . ویژگی مهم این بنا تزیینات زیبای آن است كه شامل آیینه كاریها و گچبریهای بسیار زیبایی با نقش سردیس حیوانات ،‌گل و گیاه و نقوش اسلیمی است
قلعه تاریخی فورگ
موقعیت : روستای فورگ دوره اسلامی
قلعه تاریخی فورگ در روستای فورگ از توابع بخش مركزی شهرستان در میان ودر فاصله 80كیلومتری شرق بیرجند واقع شده است.
این قلعه در زمان نادرشاه افشار و بوسیله میرزا بقاخان حاكم منطقه و پس از فوت وی توسط پسرش میرزا رفیع خان بازسازی شده است.
با توجه به آثار و بقایای معماری داخل قلعه چنین استنباط می شود كه قلعه مزبور در چند مرحله بازسازی شده و بر وسعت آن افزوده شده است،‌آخرین مرحله معماری آن مربوط به دوره افشاریه است كه حصار فعلی قلعه و هشت برج مدور آن یادگار از این دوره می باشد. مصالح مورد استفاده در ساختمان قلعه سنگ و ملات می باشد.


حسینیه و مدرسه نواب
موقعیت : بیرجند – میدان چهاردرخت دوره صفوی
این حسینیه در زمان شاه عباس صفوی به فرمان امیر زاده خاتون مقلب به بی بی نواب ساخته شده است. تاریخ تاریخ 1001 ه.ق موجود در كتیبه سر در ورودی سال ساخت آنرا نشان می دهد. این بنا به صورت دو ایوانی ساخته شده است . سر در ورودی ،‌هشتی ، صحن ، دو ایوان و اطاقها و پنجره های متعدد از ویژگی های این بنا است . تزیینات این بنا شامل مقرن
س كاری ، رسمی بندی ،‌كتیبه های گچی و گچبریهای اسلیمی و گل و گیاه است.
ارگ كلاه فرنگی
موقعیت : بیرجند – خیابان مطهری دوره زندیه
این بنا كه در شش طبقه به فرم زیگوارت ساخته شده از بناهای شاخص بیرجند می باشد . از شش طبقه بنا ، تنها دو طبقه آن قابل كاربری است و بقیه طبقات تنها به منظور فرم بخشی ساخته شده اند . در مركز بنا حوض خانه با ویژگیهای معماری جالب توجهی وجود دارد. ورودی اصلی بنا در ضلع جنوبی آن قرار دارد. فضای حوض خانه از لحاظ تزئینات مهمترین بخش بنا است. تزیینات انبوه مقرنس كاری از جمله ویژگی های این بنا است كه در سقف دیده می شود . این بنا محل حكمرانی حسام الدوله بوده است و زمان ساخت آن به دوره زندیه بر می گردد . در حال حاضر استانداری خراسان جنوبی در مجاورت این بنا قرار دارد.

آرامگاه ابن حسام خوسفی
موقعیت : شهر خوسف دوره صفویه
ابن حسام خوسفی شاعر توانای قرن نهم هجری در بخش خوسف شهرستان بیرجند می زیسته است. این شاعر خوش ذوق كه شغل اصلی او دهقانی مداح اهل بیت و شیعه مذهب بوده است. این بنا دارای پلان چلیپایی شكل و پوشش عرق چین با گنبد كلاه فرنگی می باشد . از تزیینات این بنا شامل رسمی بندی در گوشه ها ،‌كتیبه موجود دور تا دور ساقه گنبد و طرح های چلیپایی پنجره های مشبك است.زمان ساخت بنا دوره صفویه است كه در دوره قاجار تغییراتی در آن داده شده است.


بند دره
موقعیت: بیرجند- رشته كوه باقران دوره زندیه
بند تاریخی دره در منطقه كوهستانی از رشته كوههای باقران در فاصله 8 كیلومتری از شهربیرجند قرار گرفته در زمان حكمرانی حشمت الملك در اواخر دوره زندیه احداث شده است. ارتفاع این سازه آبی 15/5 متر و طول آن برابر با 35 متر است. همچنین گنجایش نگهداری آب در آبگیر پشت بند 150000 متر مكعب می باشد. بند دره مانند بندهای مشبه با قدرت وزنی بوده و علاوه بر آن جهت تقویت دیواره بند،‌پشت بند عظیمی در آن احداث شده است.


سنگ نگاره های لاخ مزار كوچ
مجموعه نگاره های لاخ مزار در روستای بیرجند جزو معتبرترین اسناد تاریخی مربوط به جنوب خراسان به شمار می آید این نگاره ها كه بر سطح صحره ای به رنگ سبز مایل به سیاه و به ابعاد حدود 5*5 متر ایجاد شده اند.
دوره طولانی پیش از تاریخ تا دوران متاخر اسلامی را در بر می گیرند. مجموعه نگاره های لاخ مزار به 307 موری می رسد كه شامل نقش انسان ،‌حیوان ،‌گیاه ،‌علامت ونشانه ،‌كتیبه های پهلوی ،‌اشكانی ، ساسانی ،‌كتیبه های عربی و كتیبه های فارسی می شود.

ردپای حیوانات ماقبل تاریخ در بیرجند
موقعیت : حد فاصل روستاهای روشناوند و چهكند
توسط كارشناسان سازمان میراث فرهنگی جنوب خراسان و تائید مقامات علمی دانشگاه بیرجند ،‌ردپای حیوانات عظیم البحثه مربوط به 30 تا 50 میلیون سال قبل به روی لایه های موسوم به فلیش بر روی صخره های مربوط به دوران سوم زمین شناسی وبه صورت حفره های بیضی شككل مشاهده شده است. این لایه هادر آغاز توسط لایه دیگر پوشیده شده و به صورت صخره در آمده ،‌لیكن با گذشت زمان عوامل فرسایشی باعث نمایان شدن آنها گردیده است. این ردپا در سال 1377 كشف شده است.

سنگ نگاره كال جنگال
موقعیت : 34 كیلومتری جنوب غربی بیرجند دوره پارتی
كال جنگال نام یكی از دره های عمیق كوه ریچ از روستاهای بخش خوسف می باشد. در قلل نسبتا مرتفع كوه های این دره بر روی سنگ های صیقلی پیكره ها و نوشته هایی به خط پهلوی اشكانی نقش بسته كه نشانی از زندگی با عظمت پیشینیان ما می باشد. در میان این كتیبه تصویر جدال مرد پارتی با شیر دیده می شود. در این صورت مرد جنگجو دست راست را به كمر زده و با دست چپ با شیر مبارزه می كند
نوع مطلب : بنا های تاریخی بیرجند، 
برچسب ها :