تبلیغات
بیرحند(شهر هزار ساباط) - بخشهای موزه باستان شناسی :
 
بیرحند(شهر هزار ساباط)
بیرجند نگین کویر
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : مجتبی ملاکی
نویسندگان
نظرسنجی
مطالب سایت در چه حدی استآمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Online User
IranSkin go Up
الف - بخش سفال :

به منظور آشنایی بازدیدكنندگان با سیر تكامل سفال و تحولات آن در دو قسمت قبل از میلاد و اسلامی ایجاد شده است در این بخش ابتدا سفالینه هایی از هزاره سوم و هزاره دوم و اول ( ق.م ) تا سفالهای دوره اسلامی به نمایش گذاشته شده است . سفالینهای موجود در این بخش دو دسته می باشند : دسته ای از آنها یافته های باستان شناسی بیرجند و جنوب خراسان است . و دسته ای دیگر مربوط به مناطق مختلف كشور جهت ایجاد سیر منظم تاریخی به این موزه منتقل گردیده است .

ب : بخش فلز :

این بخش سیر تحول فلزكاری از هزاره اول ( ق .م ) تا دوره قاجاریه را شامل می شود . آثار فلزی مربوط به قبل از اسلام عموما پیكانها و خنجرها و تعدادی وزنه تبادل كالا می باشد در بخش فلز اسلامی ظروف مسی شامل ابریق ، قهوه جوش و بوته های ذوب فلزات به نمایش گذاشته شده است

ج ) بخش اسلحه :

در بخش اسلحه تعدادی از سلاحهای آتشین اولیه شامل تفنگ های سرپر و طپانچه های سرپر به نمایش گذاشته شده علاوه بر آن تعدادی باروت دانهای چرمی و فلزی و دوربینهای چشمی در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است .

د) بخش روشنایی :

از دیگربخشهای موزه باستان شناسی بیرجند بخش روشنایی و لوازم مربوط به آن می باشد در این قسمت انواع پی سوزهای سفالی و فلزی به نمایش در آمده . علاوه بر آن تعدادی چراغ گردسوز با پایه و بدنه سنگی و سرامیكی و برنزی نیز در معرض دید قرار گرفته است كه گر چه بلحاظ تاریخی قدمت بعضی از آنها كمتر از یكصد سال می باشد ولی از نظر هنری بی نظیر به حساب می آیند قدیمی ترین اشیاء موجود در این بخش پی سوزهای سفالی است كه قدمت به پیش از اسلام بر می گردد.

ه ) بخش قرآن و كتابت :

در قسمت هشتی مركزی كه دارای كلاه فرنگی با مقرنس های زیبا است و در واقع اوج ظاهری معماری بنا در آن به نمایش گذاشته شده بخش قرآن و كتابت قرار دارد كه اوج معماری گنجینه نیز می باشد در این بخش لوازم كتابت به همراه تعدادی قرآن خطی و چاپ سنگی و ظروف كه در سطوح آن آیات قرآن نگاشته شده است در معرض دید قرار گرفته است .نفیس ترین قرآن موجود در این بخش قرآنی است متعلق به دوره قاجار با تذهیب گل و مرغ بر روی جلد و حواشی و تذهیب آب طلا بر روی صفحات .

و ) بخش اشیاء متعلق به خاندان علم :

در این بخش اشیاء متعلق به خاندان علم كه توسط بنیاد مستضعفان در اختیار گنجینه بیرجند قرار گرفته به نمایش در آمده است و شامل سرقلیان ها از جنس فیروزه ، برنج ، طلا ، نقره ، چوب ، تعداد جام شیشه ای ، ظروف نقره ای و شمشیر و نشان می باشد .

ویژگیها:

بخش سكه : سكه های كه در موزه قرار دارد به نظر می رسد جدا از ویژگی هنری و كاربردی نشاندهنده مجموعه روابط اجتماعی –فرهنگی دوره خود هستند

به لحاظ هنری ،ظرافتی در حد اعلا روی این سكه ها به كار رفته است .كاربرد این سكه ها نشانگر وجود تجارت سازمان یافته در آن زمان است .

نكته دیگر ، بار فرهنگی و مفاهیمی است كه نقوش سكه ها در بر دارند .این نقوش جهان بینی افراد را در دوره باستان نشان می دهد
نوع مطلب : بنا های تاریخی بیرجند، 
برچسب ها :