تبلیغات
بیرحند(شهر هزار ساباط) - پنج باغ عمارت تاریخی استان اعتبار ملی دریافت می کند
 
بیرحند(شهر هزار ساباط)
بیرجند نگین کویر
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : مجتبی ملاکی
نویسندگان
نظرسنجی
مطالب سایت در چه حدی استآمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Online User
IranSkin go Up
قربانی: 5 باغ عمارت تاریخی خراسان جنوبی از سرفصل ملی، اعتبار دریافت می کند.

مدیر پایگاه پژوهشی باغ های تاریخی استان با اعلام این که در گذشته فقط 3 باغ خراسان جنوبی از سرفصل ملی اعتبار می گرفت به خبرنگار ما گفت: حفظ و نگه داری باغ های استان با اعتبارات اندک، کاری مشکل است ولی در حال حاضر برای حفظ و نگه داری باغ های شاخص از اعتبارات ملی استفاده می شود و امسال برای 5 باغ استان اعتبار ملی در نظر گرفته شد.
کرم پور» این اقدام را باعث افزایش اعتبارات مربوط به باغ های خراسان جنوبی دانست و افزود: انجمن های میراث فرهنگی روستاها به عنوان بازوی کمکی کار نظارت بر باغ عمارت های تاریخی را بر عهده دارند.

به گفته وی از آن جایی که این باغ ها در روستاهایی که مظاهر شهرنشینی زیاد به آن ها راه نیافته است، وجود دارد کمتر دچار تغییر شده است.

وی اضافه کرد: باغ های این خطه به جز باغ اکبریه که کاربری دیوانی داشته بیشتر توسط حکام منطقه در مناطق ییلاقی و تفریحی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: در یک تقسیم بندی کلی باغ ها دارای عمارت یا کوشک اصلی حصار، برج نگهبانی، فضای خدماتی، اصطبل، حوض خانه و آب بوده است.

وی با اشاره به این که محور اصلی و سردر ورودی باغ های تاریخی با یک سردر مشخصی از دیگر باغ ها متمایز می شده است، گفت: این باغ ها با الگوی باغ ایرانی منطبق بوده است و در محور اصلی باغ های استان به جز باغ رحیم آباد که درخت سرو دارد، درختان کاج کاشته شده است.

وی با بیان این که قدمت این درختان قدیمی اهمیت زیادی دارد، افزود: فضای سبز این باغ ها با وجود خشکسالی های مداوم همچنان پابرجاست و در این باغ ها درختان کاج با قدمت 100 تا 200 سال وجود دارد.

مدیر پایگاه پژوهشی باغ های تاریخی استان گفت: در محور اصلی این باغ ها با توجه به فلسفه ایجاد آن ها که مساعد شدن شرایط اقلیمی بوده، از درختانی استفاده شده است که همیشه سبز بوده و خزان پذیر نیست.

وی اظهار داشت: در محورهای موازی با محور اصلی از درختان مثمر استفاده می شد که علاوه بر زیبایی جنبه اقتصادی نیز داشت.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص ایجاد موزه کشاورزی در باغ امیرآباد گفت: براساس توافقی که بین میراث فرهنگی و دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند انجام شده بود کارهای مرمتی توسط میراث فرهنگی و مجهز کردن آن به تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی موزه کشاورزی باید توسط دانشکده کشاورزی صورت می گرفت که با توجه به مطرح شدن بحث ثبت جهانی باغ های استان موضوع با حساسیت بیشتری باید دنبال شود.

به گفته وی کارهای مرمتی و حفاظتی این باغ، توسط میراث فرهنگی انجام شده و فقط تامین روشنایی کوشک محور اصلی باقی مانده است که مسئولان دانشکده کشاورزی باید پی گیری های لازم را در این خصوص انجام دهند.

وی با بیان این که در ورودی باغ امیرآباد پس از احیا نباید ماشین آلات سنگین وجود داشته باشد، تصریح کرد: به تازگی صورت جلسه ای بین میراث فرهنگی و دانشکده کشاورزی برای مشارکت در مرمت بنای این باغ تنظیم شده است.

«کرم پور» خاطرنشان کرد: در باغ هایی از جمله رحیم آباد، اکبریه، قلعه باغ مود و شوکت آباد که در فهرست آثار تاریخی کشور ثبت شده کارهای حفاظت و مرمت اولیه انجام شده است.

وی با اعلام این که 80 درصد کار مرمت باغ اکبریه بیرجند به انجام رسیده است، گفت: در باغ هایی که برای ثبت در فهرست آثار تاریخی کشور، شناسایی شده است، مجاز به انجام مرمت نیستیم و از آن جایی که بعضی مالک خصوصی یا وقفی دارد و بعضی از این باغ ها متروکه است، مالک باید کاربری لازم برای این باغ ها را مشخص کند.وی اضافه کرد: در صورتی که کاربری اولیه در باغ های تاریخی به اصل بنای آن ها لطمه ای وارد نکند، قابل اجراست و در غیر این صورت کاربری هماهنگی برای آن در نظر گرفته می شود.

وی تصریح کرد: از آن جایی که باغ اکبریه بیرجند برای ایجاد موزه در نظر گرفته شده است، در آینده بخش اداری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به سایت اداری منتقل و مجموعه باغ اکبریه به موزه تبدیل خواهد شد.
نوع مطلب : بنا های تاریخی بیرجند، 
برچسب ها :